Karelibaug, Vadodara, Gujarat
GST No. 24AMIPJ5663Q1ZF
Supported by a team of expert professionals, we have been bale to offer precision designed array of Knitted Fabric Machines. Designed as per set industry standards, the range is appreciated for its durability, high performance, sturdy construction, corrosion resistance, easy installation & operation, low maintenance and longer service life. Moreover, the range is stringently checked and tested prior to dispatch so that clients receive defect free products.
Competitively priced, our range includes:
Approx. Rs 1,37,500 / pieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Working Width | 1500 mm |
| Max Fabric Speed | 60 m/min |
| Usage/Application | Textile Testing |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Lighting Type | LED |
| Suitable Fabric | Knitted |
| Depth | 120m |
| Color | Simens Grey And Blue |
| Edge Control | Manual |
| Batching Type | Roll To Roll |
| Max Roll Dia | 500 mm |
| Capacity | 0-70 Meter / Minutes |
| Power Consumption | 230 Volts / 1 Phase / 50Hz. |
| Powder Coated | Two Color Powder Coating |
| Size | 45-130 Inch Fabric Width |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
Approx. Rs 2,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Brand | Weltex Industries |
| Voltage | 220 v |
| Production Capacity(Ton/Day) | 1 Ton |
| Working Width | 1800 mm |
| Power Consumption | 1 HP |
| Weight | 1150 |
| Capacity | 50 MET / MIN |
| Frequency | 50 HZ |
| Production Capacity | 2 ton per day |
| Gear Box | imported |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 year |
| Machine Operation Type | Rolling |
Additional Information:
Explore More Products
© Weltex Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited