Karelibaug, Vadodara, Gujarat
GST No. 24AMIPJ5663Q1ZF
Backed by a team of expert engineers and technocrats, we are capable of offering highly efficient range of Fabric Rolling Machines. Fabricated using quality assured raw material and advanced machines, the range is known for is durability, precision design, functional accuracy, robustness, resistance against corrosion and high performance. Extensively used in textile industry, the range can be availed at i\market leading prices.
Approx. Rs 3,80,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Voltage | 220 v |
| Brand | WELTEX INDUSTRIES |
| Production Capacity(Ton/Day) | 1 Ton |
| Power | 3 HP |
| Working Width | 1800 mm |
| Display Type | Analog |
| Power Consumption | 3 hp |
| Weight | 1450 kg |
| Capacity | 50 MET / MIN |
| Model/Type | WFBM |
| Brand/Make | WELTEX INDUSTRIES |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Production Capacity | 2 ton per day |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 year |
| Machine Operation Type | Rolling |
Additional Information:
Approx. Rs 2,25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Brand | Weltex Industries |
| Voltage | 220 v |
| Production Capacity(Ton/Day) | 1 Ton |
| Working Width | 1800 mm |
| Power Consumption | 1.5HP |
| Weight | 800 kg |
| Capacity | 1.5HP |
| Production Capacity | 50 MPM |
| AC Motor | Single Phase |
| Frequency | 50HZ |
| Gear Box | Imported |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 year |
| Machine Operation Type | Rolling |
Additional Information:
Approx. Rs 2,85,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Fabric Width | 1800 mm |
| Brand | Weltex Industries |
| Voltage | 230 Volts / 1 Phase |
| Usage/Application | Fabric checking |
| Working Width | 1800 mm |
| Application | Denim, Woven Fabric |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50Hz. |
| Power Consumption | 230 Volts / 1 Phase / 50Hz. |
| Weight | 1150 kg |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 0-50 Meter/Minute |
| Production Capacity | 30–60 m/min |
| Phase | Single Phase |
| Installed Power | 3–5 kW |
| Fabric Type | Cotton |
| Country Of Origin | India |
Additional Information:
Explore More Products
© Weltex Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited