Karelibaug, Vadodara, Gujarat
GST No. 24AMIPJ5663Q1ZF
Our organization is engaged in manufacturing and supplying technically advanced range of all kind of Woven Fabric Machines. Under the strict supervision of our expert technocrats, the range is manufactured using superior quality raw material and components. Available in various specifications and configurations, the range is offered at industry leading prices.
Timely delivered, our range comprises;
Approx. Rs 4,35,000 / PIECEGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 PIECE |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 v |
| Brand | Weltex Industries |
| Production Capacity(Ton/Day) | 1 Ton |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Capacity | 50 Met / Minutes |
| Size | As Per Fabric Width |
| Working Width | 1800 mm |
| Power Consumption | 3HP |
| Weight | 1350 |
| Warranty | 1 Year |
| Powder Coated | Y |
| Production Capacity | 2 ton per day |
| Material | Mild Steel |
| Machine Operation Type | Rolling |
Additional Information:
Approx. Rs 5,45,750 / pieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Machine Type | Rolling Type |
| Working Width | 1800 mm |
| Max Fabric Speed | 40 m/min |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Capacity | 50 met/min |
| Brand | Weltex Industries |
| Size | As Per Fabric Width |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting Type | LED |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Fabric | Knitted |
| Color | Two Colour |
| Powder Coated | Two Color Powder Coating |
| Production Capacity | 5 Month |
| Edge Control | Automatic |
| Suitable For | Fabric Checking |
| Batching Type | Roll To Roll |
| Max Roll Dia | 500 mm |
| Shade Rate | 70% |
Additional Information:
Approx. Rs 2,42,700 / pieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Type of Rolling Machine | Fabric Rolling Machine |
| Brand | Weltex Industries |
| Voltage | 220 v |
| Production Capacity(Ton/Day) | 2 Ton |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Working Width | 1800 mm |
| Power Consumption | 230 Volts / 1 Phase / 50Hz. |
| Weight | 1050 |
| Capacity | 0-50 Meter / Minutes |
| Automation Grade | Semi Autometic |
| Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 2 ton per day |
| Material | Mild Steel |
| Machine Operation Type | Rolling |
Additional Information:
Approx. Rs 3,59,000 / PIECEGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 PIECE |
| Working Width | 1800 mm |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Max Fabric Speed | 40 m/min |
| Production Capacity(Ton/Day) | 1 Ton |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Capacity | 2500 Met / Day |
| Size | According To Fabric Width |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting Type | LED |
| Suitable Fabric | silk & waterjet, Technical |
| Brand | Weltex Industries |
| Powder Coated | In Two Color Combination |
| Edge Control | Automatic |
| Batching Type | Roll To Roll |
| Max Roll Dia | 500 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,59,750 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 v |
| Brand | Weltex Industries |
| Production Capacity(Ton/Day) | 2 Ton |
| Usage/Application | Textile Testing |
| Capacity | 0-50 Meter / Minutes |
| Size | 60 - 150 Inch Fabric Width |
| Working Width | 1800 mm |
| Weight | 1200 KG |
| Power Consumption | 230 Volts / 1 Phase / 50Hz. |
| Warranty | 1 Year |
| Color | SIMENS GREY AND BLUE |
| Powder Coated | Two Color Powder Coating |
| Production Capacity | 2 ton per day |
| Material | Mild Steel |
| Machine Operation Type | Rolling |
Additional Information:
Approx. Rs 3,60,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Working Width | 1800 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable For | Textile Grey And Finish Departments |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Capacity | 50 Met / Minutes |
| Size | According To Fabric Width |
| Machine Type | Cum Rolling |
| Warranty | 1 Year |
| Angle Option | 60 |
| Inspection Speed | 50 m/min |
| Powder Coated | In Two Color Combination |
| Production Capacity | 05 Set / Month |
| Brand | Local |
| Power Consumption | 3 hp |
| Voltage | 220 v |
| Power | 2.5 kw |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Weltex Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited