Karelibaug, Vadodara, Gujarat
GST No. 24AMIPJ5663Q1ZF
Approx. Rs 3,97,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Roll To Fold |
| Max Fabric Width | 3000 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Fabric | SHEDNET, Nonwoven, Technical Textile |
| Input Package | Loose Fabric, Roll |
| Power Consumption | 3 HP |
| Motor Power | 3 HP |
| Speed | 30 MET/MIN |
| Voltage | 415V |
| Edge Control | Sensor Based |
| Counter Type | Meter Counter |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 30 MET/ MIN |
Additional Information:
Approx. Rs 14,85,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Roll To Fold |
| Max Fabric Width | 7500 mm |
| Folding Speed | 10–30 m/min |
| Suitable Fabric | Technical Textile, Nonwoven, agro shednet |
| Brand | Weltex Industries |
| Input Package | Roll, Loose Fabric |
| Usage/Application | Agriculture |
| Motor Power | 6HP |
| Speed | 20M/Minute |
| Voltage | 415V |
| Counter Type | Meter Counter |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 3–5 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Manual Power | 6HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Edge Control | Manual |
Key Features:
Equipped with a powerful 6 HP motor for heavy-duty and continuous operation.
Designed specifically for folding agro shade net fabrics used in agriculture and horticulture.
Ensures precise and uniform folding to maintain fabric integrity and reduce handling damage.
Adjustable folding speed and width settings to suit different net sizes and thicknesses.
Robust construction with a strong steel frame for durability and long service life.
Semi-automatic operation with an easy-to-use control panel for smooth control and monitoring.
Ideal for large-scale agro net manufacturing and processing units.
Helps reduce manual labor, increasing productivity and efficiency.
Compact design suitable for installation in limited space production areas.
Low maintenance and energy-efficient, ensuring cost-effective operation.
Additional Information:
Approx. Rs 2,87,750 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Center Fold |
| Max Fabric Width | 1600 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Suitable Fabric | Shirting, Suiting |
| Input Package | Loose Fabric, Roll |
| Model Name/Number | Dflm |
| Capacity | 0-50 Meter / Minutes |
| Motor Power | 1HP |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Table Total Down Size | Winding On Card Board |
| Edge Control | Sensor Based |
| Brand | Weltex Industries |
| Counter Type | Meter Counter |
| Power Consumption | 230 Volts / 1 Phase / 50Hz. |
| Phase | Single Phase |
Additional Information:
Approx. Rs 2,65,000 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Folding Type | Table Fold |
| Max Fabric Width | 1800 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Fabric | Technical Textile, Denim, Woven, Shirting, Suiting |
| Input Package | Roll, Folded Piece, Loose Fabric |
| Model Name/Number | DFM |
| Power Consumption | 2 HP |
| Motor Power | 2 HP |
| Speed | 35 Meter / Min |
| Dimension | As Per Fabric Width |
| Edge Control | Sensor Based |
| Counter Type | Meter Counter |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 35 Met / Minutes |
| Brand | Weltex Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,85,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Table Fold |
| Max Fabric Width | 1800 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Suitable Fabric | Shirting, Woven, Suiting |
| Input Package | Loose Fabric, Folded Piece, Roll |
| Model Number | SFM |
| Power Consumption | 1HP |
| Motor Power | 1HP |
| Speed | 35 Met/ Minutes |
| Voltage | 430 |
| Dimension | 70 X 50 X 45inch |
| Counter Type | Meter Counter |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Weltex Industries |
| Edge Control | Manual |
Additional Information:
Approx. Rs 3,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Indian Make |
| Voltage | 220 v |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Power Consumption | 2 HP |
| Working Width | 1800 mm |
| Weight | 1150 |
| Model Number | Dfrm |
| Motor Power | 2 HP |
| Speed | 50 Met/ minutes |
| Frequency | 50HZ |
| Gear Box | Imported |
| Production Capacity | 2 ton per day |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 year |
| Machine Operation Type | Rolling |
| Folds | double |
| Max Production Rate | 2500Met/Hour |
| Brand/Make | Weltex Industries |
| Capacity | 50 Met/Minutes |
Additional Information:
Explore More Products
© Weltex Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited