Karelibaug, Vadodara, Gujarat
GST No. 24AMIPJ5663Q1ZF
Approx. Rs 6,15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Roll To Fold |
| Max Fabric Width | 3200 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Usage/ Application | SHEDNET PACKING |
| Filing Type | Roll |
| Color | Two Color |
| Usage/Application | Shed Net Packing |
| Suitable Fabric | Technical Textile, SHEDNET, Nonwoven |
| Machine Type | Four Folding |
| Input Package | Loose Fabric, Roll |
| Surface Finishing | Tite |
| Built Type | STRUCTURE |
| Model | FFPM-3.2MET |
| Type | Semi |
| Material | STEEL |
| Sealing Type | Than 1 Met X 1 Met |
| Net Type | Mono Or Tape |
| Counter Type | Meter Counter |
| Phase | Three Phase |
| Packaging Type | THAN, Roll |
| Power Consumption | 3–5 kW |
| Roll Size | 18Inch |
| Size | 3.2 Met |
| Net Weight | 2300 Kgs |
| Area/Size | 6.5*3.5*3 Met |
| Brand | Weltex Industries |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Edge Control | Manual |
Additional Information:
Approx. Rs 3,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Working Width | 3000 MM |
| Max Fabric Speed | 40 m/min |
| Material | HDPE |
| Capacity | 40 Met/minutes |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 4 HP |
| Suitable Fabric | SHEDNET |
| Usage/Application | Green Net Inspection |
| Powder Coated | TWO COLOR COMBINATION |
| Edge Control | Manual |
| Suitable For | Agro Shade Net Industries |
| Batching Type | Roll To Roll |
| Packaging Type | Roll |
| Max Roll Dia | 500 mm |
| Surface Finishing | Coated |
Additional Information:
Approx. Rs 3,45,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Folding Type | Center Fold |
| Max Fabric Width | 3000 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Voltage | 215V |
| Brand | Weltex Industries |
| Production Capacity(Ton/Day) | 2 Ton |
| Power Consumption | 2HP |
| Working Width | 3250 MM |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Fabric | Technical Textile, AGRO SHEDNET, Nonwoven |
| Weight | 1450 KGS |
| Input Package | Roll, Loose Fabric |
| Model Number | DFRM-3MET |
| Speed | 40 Met/Min |
| Edge Control | Sensor Based |
| Production Capacity | 2 ton per day |
| Counter Type | Meter Counter |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 year |
| Machine Operation Type | Rolling |
Additional Information:
Approx. Rs 6,85,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Roll To Fold |
| Shade Rate | 50% |
| Max Fabric Width | 3000 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Shading Type | Net Type |
| Suitable Fabric | Nonwoven, SHEDNET, Technical Textile |
| Machine Type | Vertical form fill seal |
| Input Package | Roll, Loose Fabric |
| Packaging Type | BELL |
| Edge Control | Sensor Based |
| Driven Type | Electric |
| Counter Type | Meter Counter |
| GSM | 63 |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 1–3 kW |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Weltex Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited