Karelibaug, Vadodara, Gujarat
GST No. 24AMIPJ5663Q1ZF
Approx. Rs 12,25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Roll To Fold |
| Max Fabric Width | 6000 mm |
| Folding Speed | 10–30 m/min |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Fabric | Nonwoven, AGRO SHEDNET, Technical Textile |
| Input Package | Loose Fabric, Roll |
| Production Capacity | 30 m/min |
| Motor Power | 5 HP |
| Speed | 22 met / minutes |
| Counter Type | Meter Counter |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 5 HP |
| Edge Control | Manual |
Additional Information:
Approx. Rs 6,05,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Folding Type | Roll To Fold |
| Max Fabric Width | 3000 mm |
| Folding Speed | 30–50 m/min |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Fabric | SHEDNET, Technical Textile, Nonwoven |
| Input Package | Roll, Loose Fabric |
| Model Name/Number | FFPM-3MET |
| Power Consumption | 4 HP |
| Net Type | Tape / Momo |
| Speed | 28 Met/min |
| Table Total Down Size | 15inch |
| Packaging Type | Loose |
| Counter Type | Meter Counter |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Weltex Industries |
| Capacity | 28 Met/min |
| Edge Control | Manual |
Additional Information:
Approx. Rs 11,01,000 / pieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Folding Type | Roll To Fold |
| Max Fabric Width | 5000 MM |
| Folding Speed | 10–30 m/min |
| Voltage | 415 Volts / 3 Phases / 50Hz. |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Fabric | GREEN SHEDNET, Nonwoven, Technical Textile |
| Input Package | Roll, Loose Fabric |
| Brand | Weltex Industries |
| Model | FFPM 5 Met |
| Capacity | 8 ROLL / DAY |
| Color | Simens Grey / Blue |
| Counter Type | Meter Counter |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Material | Agro Shed |
| Phase | Three Phase |
| Length | 10.5 Met L x 6.5 Met W x 3.5 Met H |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Power Consumption | 3–5 kW |
| Folds | Double / Four |
| Brand/Make | Weltex Industries |
| Net Weight | 3300 Kgs |
| Edge Control | Manual |
Additional Information:
Explore More Products
© Weltex Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited